Male

Male

Male on tõenäoliselt pärit umbes 6. sajandil tekkinud India mängust tšaturangast (sanskriti keeles "neli väeosa" – jalavägi, ratsavägi, elevandid ja sõjavankrid, mida vastavalt esindasid nupud, mis arenesid välja tänapäeva male etturiks, ratsuks, odaks ja vankriks). Esimesed säilinud tõendid malest pärinevad umbes 600. aastast India naabruses olnud Sassaniidide impeeriumi aladelt, kus mängu tunti šatrangi nime all. Pärast seda, kui moslemid 633-644 Pärsia vallutasid, levis mäng islamimaailma., kus seda kutsuti šatrandžiks (shatranj).

Hispaania keeles sai shatranj-ist ajedrez, portugali keeles xadrez ja kreeka keeles zatrikion, kuid enamikes Euroopa keeltes hakati malet kutsuma pärsiakeelse sõna shâh ("kuningas") järgi (näiteks inglisekeelsed sõnad chess ("male") ja check ("tuli")).

Lääne-Euroopasse ja Venemaale jõudis mäng vähemalt kolme eri marsruudi kaudu. Aastaks 1000 oli mäng levinud üle kogu Euroopa. Kuulus 13. sajandi käsikiri "Libro de los juegos" kirjeldab šatrandži koos triktraki ja täringumänguga.


 


 

KIRIMALE
Teadaolevalt mängiti kirimalet esmakordselt Hollandis 1804. 1824 mängisid London ja Edinburgh, Amsterdam ja Rotterdam. Nende käike avaldati ajalehtedeski. Algul olidki mängijateks linnad või klubid, alles hiljem tekkisid individuaalsed partiid. Mõtlemisajaks oli enamasti 6 (vahel ka 4) päeva käigule. Kuivõrd vaja oli omavahel konsulteerida, oli vaja ka rohkem aega. Puhkuseks oli tavaliselt 1 nädal.

Eesti Maleliit

Vene tn 29, Kesklinna linnaosa, Tallinna linn, Harju maakond

http://www.maleliit.ee/

Telefon: +372 5251623

E-Mail: maleliit@maleliit.ee

Asutatud: 1931 Eesti Maleliiduna Peale Teist Maailmasõda toimus tegevus Eesti NSV Maleföderatsioonina Eesti Maleliidu tegevus taastati 31.03.1990

President:

Peasekretär:

Liikmelisus: Eesti Olümpiakomitee, Rahvusvaheline Maleföderatsioon (FIDE) www.fide.com,

Tulemused